O czym pamiętać kupując rower

Jazda na rowerze to świetny sposób na zaczerpnięcie świeżego powietrza, poznanie nowych miejsc i utrzymanie dobrej formy. To także świetny sposób na zmniejszenie śladu węglowego i wywarcie pozytywnego wpływu na środowisko. Istnieje wiele sposobów, aby zacząć jeździć na rowerze, nawet jeśli nie posiadasz roweru lub nie masz zbyt wiele miejsca. Przy odrobinie kreatywności i energii każdy może korzystać z wielu korzyści, jakie daje jazda na rowerze.

Kup wygodny rower i dokonaj niezbędnych napraw

Jeśli Twój rower nie jest nowy, ale jest w dobrym stanie, to świetnie! Jeśli jednak nie masz jeszcze roweru, upewnij się, że kupiłeś taki, który jest wygodny. Możesz wybrać się na jazdę próbną, ale pamiętaj, że jazda na rowerze jest ćwiczeniem o bardzo małym wpływie na organizm. Dlatego nawet jeśli rower jest trochę niewygodny, najprawdopodobniej nie będziesz odczuwać bólu z jego powodu. Jeżeli nie czujesz się na rowerze dobrze, możesz dokonać pewnych regulacji. Jeżeli czujesz się swobodnie w majsterkowaniu, możesz w razie potrzeby wyregulować siodełko i kierownicę. Jeśli nie, należy oddać rower do sklepu rowerowego i poprosić o dokonanie odpowiednich regulacji.

Zanim zaczniesz regularnie jeździć na rowerze, oddaj rower do przeglądu w sklepie i wymień wszystkie zużyte lub brakujące części. Nie chcesz przecież, aby jakiś drobny problem mechaniczny doprowadził do upadku lub przedwczesnego zakończenia jazdy.

Wypróbuj różne rodzaje butów rowerowych

Buty kolarskie mogą wydawać się zbędne, ale naprawdę mogą poprawić jakość pedałowania i siłę dolnych partii nóg. Buty kolarskie zapewniają lepsze podparcie, pozwalając Ci wypychać kolana do przodu podczas pedałowania. Może to być szczególnie pomocne dla osób, które mają problemy z kolanami podczas biegania lub chodzenia. Buty kolarskie zapewniają także nieco lepsze wsparcie i ochronę dla stóp. Buty kolarskie są wykonane z różnych materiałów i mają różne style, dlatego warto wypróbować kilka różnych rodzajów, aby znaleźć te najlepsze dla siebie. Pamiętaj, że butów kolarskich nie należy używać do biegania, chodzenia ani innych form aktywności fizycznej poza jazdą na rowerze.

Zainwestuj w sprzęt do jazdy na rowerze

Zainwestuj w swój sprzęt rowerowy. Im częściej używasz swojego sprzętu rowerowego, tym bardziej będzie się on psuł. Warto rozważyć wykupienie polisy ubezpieczeniowej na swój sprzęt rowerowy. Jeśli nie chcesz tego robić, dbaj o swój sprzęt i wymieniaj go w razie potrzeby. Jeśli w domu nie ma miejsca na rower, warto rozważyć dojazd rowerem do pracy i z powrotem. Możesz także używać roweru do załatwiania spraw w mieście. Dojazd rowerem do sklepu oddalonego o kilka kilometrów jest znacznie korzystniejszy dla zdrowia niż jazda samochodem, nawet jeśli trzeba zaparkować w pewnej odległości od sklepu. Nawet jeśli nie masz roweru, możesz zapisać się do klubu rowerowego. Kluby takie zwykle spotykają się w określonym miejscu, a następnie wspólnie jeżdżą w różne miejsca.